خصوصیات بینی استاندارد

قبل از پرداختن به خصوصیات بینی استاندارد ، به تعریف کلی از زیبایی میپردازیم. امروزه عمل زیبایی جمعیت کثیری از مردم ایران را به دنبال خود می کشاند. تعریف زیبایی از دید هر شخص متفاوت است و ممکن است اعمال بسیاری را در این جهت مرتکب شوند.

با توجه به این نکات، پزشکان متخصص زیبایی بینی بایستی، در جهت پیدا کردن فرم متناسب و استاندارد بینی، به افراد کمک کنند.

بینی، یکی از مهم ترین اجزای صورت است چرا که در مرکز صورت قرار دارد و به همین دلیل می تواند تاثیر بسزایی در زیبایی چهره دارد.

در حقیقت فرم یک بینی استاندارد باید با توجه به ویژگی ها و شکل کلی صورت انتخاب شود.

خصوصیات بینی استاندارد

تناسب بینی با اجزای صورت

قبل از پرداختن به جزییات یک بینی استاندارد، به موقعیت صحیح آن در صورت میپردازیم. بینی باید در فاصله مشخصی از اجزای صورت قرار گیرد که این فواصل را با سه (یک سوم) مساوی، به شما نشان می دهیم.

 1. فاصله رستنگاه مو تا ابروها
 2. فاصله ابروها تا زیر پره های بینی
 3. فاصله بینی تا ریز چانه

شایان ذکر است که امکان دارد یک قسمت از این سه قسمت بلند تر یا کوتاه تر باشد. اما این به معنای نقص در چهره اشخاص نمی باشد. تنها در صورت مساوی بودن این سه قسمت، فرد از صورت استانداردی بهره مند می باشد.

تنها در صورت مساوی بودن این سه قسمت، فرد از صورت استانداردی بهره مند می باشد.

استاندارد های بینی

شما بر اساس تعریف مشخص استاندارد های بینی، که شامل مجموعه ای از اندازه گیری ها می باشد، می توانید فرم بینی خود را پیدا کنید.

خصوصیات بینی استاندارد از رو به رو

 • ابتدا یک خط فرضی از ابتدای صورت تا انتها می کشیم به صورتی که این خط از دقیقا از نوک بینی عبور کند و صورت را به دو قسمت برابر تقسیم کند.
 • عدم وجود تقارن یک امر کاملا طبیعی است و این خط فرضی جهت تعیین و تشخیص تقارن، کجی وانحراف بینی می باشد.
 • سپس متخصصین به بررسی پهنای قاعده مثلثی شکل و پره های بینی می پردازد. اگر فاصله میان این دو خط فرضی، چیزی بیش از ۸۰%  قاعده بینی (حفره های بینی) باشد، بایستی قاعده استخوانی توسط استئوتومی باریک شود.
 • اغلب برای کوچک کردن پشت بینی، لازم است از پهنای قاعده استخوانی بینی (فاصله میان حفره ها) بکاهیم.
 • اندازه استاندارد پهنای بینی را به دو صورت میتوانیم تشخیص دهیم. این اندازه بایستی با فاصله اینترکانتال (فاصله دو گوشه چشم) و یا اندازه یک چشم برابر باشد.
 • این فاصله تنها به عنوان یک راهنما در حین عمل جراحی کاربرد دارد اما یک قانون نمی باشد. چرا که گاها این فاصله مناسب برای برخی افراد نمی باشد و ممکن است قاعده ی بزرگ تر اندازه ایده ال آن چهره باشد.
 • قسمت تحتانی بینی با دو منحنی واگرا ازقسمت بالای پره های بینی تا ابتدای ابرو ها کشیده می شود.
 • عواملی نظیر انحراف، قوز، باریکی و یا پهنای بینی در پشت بینی و توپی بودن و عدم تقارن در نوک بینی باعث تداخل در ترسیم این خطوط می شوند.

استاندارد های بینی

خصوصیت بینی استاندارد از نیم رخ

ارتفاع بینی از نیمرخ بایستی برابر با پهنای بینی از زاویه تمام رخ باشد، به علاوه نسبت ستونک بینی (قسمت میانی حفره های بینی) با قاعده پره بینی باید 1 الی 2 میلی متر باشد.

خصوصیات استاندارد قاعده بینی

قاعده بینی باید شبیه به یک مثلث متساوی الاضلاع باشد. به این صورت که، حفره های بینی با نوک بینی نسبتی دو به یک داشته باشند. از دیگر شرایط یک بینی استاندارد، میتوان به اشکی بودن حفره های بینی اشاره نمود.

نازوفرونتان (زاویه پیشانی بینی)

نیمرخ صورت را ابتدا با این زاویه بررسی میکنیم. عمیق ترین قسمت بینی بایستی در امتداد قسمت میانی چین های پلک بالا و رستنگاه مژه های بالایی باشد.

اگر این قسمت پایین تر از موقعیت گفته شده قرار گیرد، بینی کوتاه تر از آنچه که باید، به نظر می رسد. به دنبال این خطا برجستگی نوک بینی بیشتر به چشم خواهد آمد.

سربالا بودن استاندارد نوک بینی

این استاندارد در خانم ها با آقایان متفاوت است. برای خانم ها این استاندارد متناسب با لب هایشان، 95 الی105 درجه تعیین شده است. برای آقایان نیز این استاندارد متناسب با لب هایشان، 90 الی 95 درجه می باشد.

قوس بینی نیز از تاثیر گذار ترین ویژگی ها در عمل زیبایی می باشد که باید میزان مناسبی داشته باشد که در غیر اینصورت ظاهری غیر طبیعی به بینی میبخشد.

استاندارد قوس بینی برای خانم ها حداکثر 2 میلی متر بوده و برای آقایان عدم وجود قوس بینی بهتر می باشد.