جراحی بینی به روش بسته

در نتیجه ی سیر صعودی متقاضیان ایرانی برای عمل بینی، جراحان بینی تبحر و تجربه بسیاری در زمینه جراحی بینی به روش بسته کسب کرده اند و در کل پیشرفت قابل توجهی در زمینه جراحی بینی داشته اند.

جراحی بینی به روش بسته

جراحی بینی به دو صورت باز و بسته

عمل بینی به دو صورت باز و بسته انجام میگیرد که در این مقاله بیشتر به جراحی بینی به روش بسته می پردازیم.

جراحی بینی به روش باز

در این روش علاوه بر برشی که در قسمت کلوملا یا همان میان حفره های بینی زده می شود، برش هایی نیز در قسمت داخل بینی زده می شود.

در نهایت این برش ها، پوست بینی به طور کامل از روی بینی به سمت بالا نگه داشته می شود.

از مزایای این روش میتوان به تسلط کامل پزشک جراح بر روی بینی مراجعه کننده اشاره نمود.

جراحی بینی به روش بسته

در روش جراحی به روش بسته، تمام برش های لازم در سطح داخل بینی انجام میگیرد و در نتیجه پوست بینی به میزان بسیار کمی از ساختمان غضروفی استخوانی آن جدا می شود.

متخصصین جراح با استفاده از ابزارآلات خاص و مناسب، پوست را بالا نگه داشته و تغییرات را اجرایی می کنند.

اگر غضروف های نوک بینی نیازمند اصلاحاتی باشند، به دنبال برش های از قبل ایجاد شده، از پوست بیرون کشیده خواهند شد.

مزایای جراحی بینی به روش بسته

جراحی بینی به روش بسته، به دلیل مزایایی که دارد، گاهی اوقات به عنوان روش منتخب و انتخاب اول پزشکان جراح محسوب می شود.

در این قسمت به برخی از مزایای جراحی بینی به روش بسته اشاره می کنیم:

مدت کوتاه زمان جراحی

فرایند جراحی بینی به روش بسته نسبت به روش باز مدت زمان کمتری به طول می انجامد. شایان ذکر است که این مدت زمان کوتاه به دلیل بی هوشی سطحی در این روش می باشد.

عدم ایجاد برش و در نتیجه جای زخم در قسمت کلوملا

همانطور که در قسمت بالا گفته شد، در روش جراحی بسته هیچ گونه برشی در خارج از سطح داخلی بینی انجام نمی گیرد. به همین دلیل هیچ نشانه ای از برش های عمل بینی بخصوص در قسمت کلوملا به جا نمی ماند.

عدم ایجاد تورم شدید در نوک بینی و برطرف شدن ورم آن در مدت زمان بسیار کوتاه

از نکات حائز اهمیت در طی فرایند جراحی بینی توجه به گردش خون در پوست می باشد. از دیگر مزایای جراحی بینی به روش بسته، گردش خون به طور معمول در پوست می باشد. چراکه به دنبال برش های ایجاد شده در قسمت کلوملا در روش باز، کانال های تخلیه طبیعی پوست آسیب می بینند.

به همین دلیل است که مراجعه کنندگانی که با روش بسته عمل می شوند، زودتر بهبود پیدا می کنند.

معایب جراحی بینی به روش بسته

نیازمند مهارت و تجربه بسیار

از این جهت که عمل بینی به روش بسته بدون برش خارجی انجام میگیرد، جراح بایستی تمام تغییرات لازم را از طریق حفره های بینی انجام دهد.

در این روش به اصطلاح کور، نتیجه بسته به مهارت جراح رقم میخورد. به همین دلیل بهتر است که برای جراحی بینی به روش بسته، به یک جراح متخصص و ماهر در این زمینه مراجعه نمایید.

محدودیت در ایجاد اصلاحات

جراحی بینی به روش بسته، جراح را در ایجاد تغییرات محدود می کند. بنابراین این روش برای افرادی مؤثر و مناسب است که نیازمند تغییرات جزئی می باشند.

عدم امکان تجسم بینی در حالت طبیعی به صورت دقیق

همانطور که میدانید در حین جراحی بینی به روش بسته، پوست بینی کشیده می شود و همین عمل سبب تحریک شدن غضروف بینی می شود. در نتیجه تحریک شدن غضروف، بررسی وضعیت طبیعی بینی توسط جراح، سخت می شود.

به خاطر بسپارید که جراح بهترین انتخاب ممکن را متناسب با ویژگی های صورتتان پیشنهاد می کند. بنابراین هر دو حالت جراحی (روش بسته یا باز) دو راه برای بهبود بخشیدن به ظاهر افراد می باشد که هر کدام به نوعی بسیار مفید و تاثیر گزار می باشند.

جراحی به روش بسته برای چه افرادی پیشنهاد می شود؟

در روش جراحی بینی با روش بسته، تنها ایرادات جزئی و ظریف برطرف می شوند. چرا که امکان تغییرات چندانی وجود ندارد. در این روش مراجعه کنندگان بایستی دیدی واقع گرایانه از نتیجه عمل داشته باشند.

مناسب ترین افراد برای این روش، افرادی هستند که ایرادات بینی شان جزئی باشد. برای مثال افرادی که پل بینی شان دارای تقارن بوده و نوک بینی متناسبی دارند، این روش برایشان بهترین گزینه می باشد.

روش بسته جراحی بینی

مراقبت های پس از جراحی بینی به روش بسته

توصیه های زیر را مطالعه نموده و در صورت امکان لیستی از آنها همراه خود داشته باشید.

توجه داشته باشید که با رعایت این موارد میتوانید بهترین نتیجه را از عمل خود کسب نمایید.

  • به مدت 7 روز در هنگام استراحت از چند بالش جهت بالا نگه داشتن موقعیت سر نسبت به بدن کمک بگیرید.
  • به مدت 72 ساعت بر روی نواحی اطراف بینی (گونه ها، اطراف چشم ها و اسپلینت) کمپرس یخ قرار دهید. سرما یخ میتواند ورم و کبودی های اطراف را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد.
  • در صورت احساس درد میتوانید تحت نظر پزشک از مسکن استفاده نمایید.
  • از مصرف الکل پس از عمل جراحی خودداری کنید. چرا که میتواند علاوه بر گشاد کردن رگ های بینی، باعث افزایش احتمال خونریزی شود.
  • 4 ساعت پس از عمل جراحی میتوانید از مایعات استفاده نمایید. لازم به ذکر است که بایستی به مدت 2 هفته از خوردن غذاهای سفت نظیر بلال اجتناب نمایید.
  • ممکن است 3 الی 4 روز ترشحات خونابه ای از بینی تان تراوش کند اما جای نگرانی نیست. اگر خون روشن مشاهده نمودید آن را جدی بگیرید.
  • برای جلوگیری از خونریزی، از فین کردن به مدت 3 هفته اجتناب کنید. در صورت داشتن عطسه از دهان خود کمک بگیرید.