لیفت صورت

لیفت صورت (Face lift) عملی برای جوانسازی صورت و اصلاح شلی، رفع آسیب های ظاهری، افتادگی و از بین بردن چین و چروک‌ های پوست در نواحی گیجگاهی، گونه و گردن استفاده می شود و پوست را به سمت بالا و پشت می کشد. همچنین لازم به ذکر است که با عمل لیفتینگ صورت چین و چروک های صورت از بین می روند ولی مقصد از انجام این جراحی بیشتر کشیدن عضله ها و نیام های زیر پوست است. در ادامه ی این مطلب با نحوه عمل، فواید، عوارض، مراقبت‌ های بعد از عمل، هزینه ی جراحی، سن مناسب برای این عمل و مدت زمان بهبودی را در سایت دکتر مهدیانی برای شما بیان خواهیم کرد.

از لیفت صورت چه میدانید؟

جالب است بدانید پوست انسان در سال های جوانی به علت جمع شدن چربی در زیر پوست حالت ارتجاعی دارد. با افزایش سن و کاهش چربی های زیر پوست از قابلیت ارتجاعی پوست کاسته می شود و چین و چروک های متعددی بر نواحی مختلف صورت ظاهر می شوند. یکی از روش هایی که امروزه برای حل این مشکل وجود دارد کشیدن لیفتینگ پوست یا لیفت صورت می باشد که موجب جوانسازی و شادابی چهره می شود.

لیفت صورت چیست؟ در اصطلاحات پزشکی لیفت صورت به معنای بالا بردن و جراحی برای جوانسازی و تغییر برای زیباسازی به همراه رفع آسیب های ظاهری صورت انجام می گویند. عمل لیفت برای رفع افتادگی پلک ها، بالا کشیدن ابرو، زاویه دادن و مشخص شدن خط فک، رفع افتادگی پایین صورت و … مورد استفاده قرار میگیرد.

لیفت صورت

نحوه عمل لیفت صورت

در ابتدای انجام عمل لیفت صورت یک برش روی صورت از قسمت بالای خط رشد مو و جلوی گوش ایجاد می‌شود و تا قسمت پایین جلوی گوش امتداد می یابد. این برش به سمت پشت و بالای گوش روی خط رویش مو می رسد.

سپس پوست و بافت‌ های چربی به بالا و عقب کشیده می‌شوند. در پایان برش ایجاد شده را توسط بخیه زدن یا منگنه‌های پوستی می بندند و محل زخم با پانسمان بسته می‌شود.

سن مناسب ليفت صورت

اصولا افراد بالای 40 سال خواستار این جراحی می باشند ولی به طور کلی لیفت صورت محدودهی سنی خاصی ندارد. جراحی لیفت صورت از متد های تهاجمی و پر دردسر برای جوانسازی می باشد که مدت زمان نقاهت آن یک دوره سه ماهه می باشد.

در این عمل با ایجاد برش در خط رویش مو و ناحیه فک و گوش ها پوست را به عقب می کشند. همچنین این جراحی را می توان همراه با سایر عمل های زیبایی به طور همزمان انجام داد.

عوارض لیفت صورت:

لیفت صورت توسط روش های فوق ، عوارض کمتری نسبت به جراحی دارد اما در مدت زمان بیشتری نتیجه حاصل می شود و به تداوم و نظم در جلسات درمان نیازمند است. عمل جراحی لیفتینگ صورت عوارضی به همراه دارد که بیان خواهیم کرد.

 • درد شدید
 • ماندگاری اسکارها(جای زخم)
 • جمع شدن مایعات در زیر پوست
 • جمع شدن خون در زیر پوست (هماتوم)
 • احساس سوزش و بی حسی در ناحیه صورت
 • آسیب دیدن اعصاب صورت به طور موقت
 • نقص کارکرد عصب های صورت به طور موقت
 • خارج شدن صورت از فرم طبیعی به دلیل جای اسکارها

عوارض لیفت صورت

فواید جراحی لیفت صورت:

 • پر کردن خطوط چین و چروک
 • جوان سازی و شفاف سازی پوست
 • رفع افتادگی و شل شدگی پوست
 • ایجاد صافی ونرمی در پوست صورت
 • از بین بردن چربی های مازاد در نواحی چانه
 • ایجاد انقباض در ناحیه ماهیچه های صورت

انواع روش های لیفت صورت

انواع لیفت صورت با دو روش لیفت موقت و لیفت دائم انجام می شود.

لیفت موقت

روش های موقت لیفت صورت، بدون جراحی انجام می شود. اما این روش برای رفع چین و چروک های سطحی استفاده می شوند نه عمقی. همانطور که گفته شد این روش ها موقت هستند و نیاز به تمدید مجدد دارند بنابراین از نظر اقتصادی برای همه افراد به صرفه نیست.

ماندگاری لیفت موقت در شرایط مناسب یک سال است و بعد از آن نیاز به تمدید خواهد داشت.

انواع روش های لیفت موقت صورت عبارتند از: هایفوتراپی، RF، لیفت با نخ، تزریق ژل و بوتاکس.

لیفت دائمی

روش های دائمی لیفت صورت با جراحی انجام می شود. با توجه به نوع افتادگی و ناحیه ی افتادگی صورت، جراحی انواع مختلفی را شامل می شود.

انواع لیفت صورت

مراقبت‌های بعد از عمل لیفت صورت

 1. سیگار کشیدن ممنوع.
 2. در روز های پس از عمل لیفت صورت هر فعالیتی که باعث میشود فشار خون بالا برود، مانند: شناکردن، دویدن یا حتی پپیاده‌روی تند، رابطه جنسی، زور زدن، خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین دوری کنید.
 3. برای کاهش تورم و کبودی، در هنگام خوابیدن، سر را بالاتر از بدن قرار دهید.
 4. به صورت مرتب آنتی بیوتیک تجویزی مصرف کنید.
 5. تا مدتی از برخی از داروهای ضدالتهابی مانند مصرف آسپرین و استعمال دخانیات خودداری کنید.
 6. روی محل عمل کمپرس سرد قرار دهید، زیرا سبب کاهش تورم و خونریزی می‌شود.
 7. از کار هایی که باعث حرکت صورت می شود مانند جویدن کمتر انجام دهید.
 8. تا چند هفته پس از عمل لیفتینگ صورت کم حسی یا بی حسی لاله گوش را خواهید داشت که این امر طبیعی است.
 9. کم حسی و یا بی حسی لاله گوش تا چند هفته بعد از جراحی لیفت صورت طبیعی است.
 10. ممکن است احساس کشیدگی پوست در صورت را تا چند هفته داشته باشد که برطرف خواهد شد.

هزینه ی جراحی لیفت صورت:

هزینه ی این جراحی با توجه به دکتر انتخابی و بیمارستان و کلینیک مورد نظر در نوسان است. برای آگاهی از هزینه جراحی توسط دکتر مهدیانی با مطب تماس حاصل فرمایید.

مدت زمان بهبودی بعد از انجام جراحی:

به طور کلی مدت زمان مورد نیاز برای بهبودی و استراحت ده روز می باشد بعد از ان می توان فعالیت های فیزیکی سبک را شروع کرد ولی در دو هفته ی اول توصیه می شود نکات زیر رعایت شوند.

 • خودداری از رانندگی
 • عدم استعمال سیگار و نوشیدن الکل
 • استفاده از مسکن برای تسکین درد با تجویز دکتر
 • استفاده از کمپرس یخ در سه روز اول برای کاهش کبودی ها
 • خوابیدن به صورت طاق باز ( استفاده از رول گردنی در صورت نیاز)