آشنایی با عوارض پروتز چانه

چانه یک جزء آناتومیک بسیار مهم است که شکل آن بر روی هارمونی صورت تاثیر گذار است. افزایش اندازه یا تغییر حالت چانه با استفاده از پروتز ها یک عمل جراحی بسیار مؤثر ولی مانند هر عمل زیبایی دارای عوارض خاص خود است. در این مقاله خطرات و عوارض پروتز چانه توضیح داده شده است.

عوارض پروتز چانه

با عوارض پروتز چانه آشنا شوید

قبل از اینکه تحت عمل جراحی چانه قرار بگیرید باید با عوارض و خطرات پروتز چانه آشنا شوید تا با آگاهی کامل از خطراتی که دارد این عمل را انجام دهید. البته پروتز چانه برای افرادی که واقعا به آن نیازمندند و دچار صدمات و آسیب های جدی به چانه شده اند دارای مزایای خاصی است. اگر می خواهید فک زیباتر و قوی تری داشته باشید، می توانید این کار را با استفاده از پروتزها و ایمپلنت ها انجام دهید که به قسمت چانه اضافه می‌شوند. عمل جراحی پلاستیک چانه با استفاده از پروتز می تواند در چانه تغییری ایجاد کند که متناسب با پیشانی، بینی و میانی صورت باشد و باعث بهبود ظاهر کلی ساختاری چهره شما شود. در واقع پروتز چانه برای افزایش حجم و تغییر شکل به چانه اضافه می شود و می تواند ظاهری متناسب و جوان به چهره ببخشد.

چرا عمل پروتز چانه انجام دهیم و آشنایی با عوارض پروتز چانه

در حال حاضر، سیلیکون رایج ترین ماده برای پروتز است، زیرا باعث چسبندگی کمتر به بافت نرم می شود و همین امر باعث می شود که کاشت و یا در صورت لزوم خارج کردن پروتز چانه آسان تر شود. در بیشتر جراحی ها، استفاده از ایمپلنت ممکن است عوارض ایجاد می کند. گزارش شده که عوارض پروتز چانه شامل بروز یک سری از وضعیت های احتمالی مربوط به استفاده از کاشت پروتز می باشد مانند عفونت، ناتوانی و اختلال در عملکرد دهان، جابجایی پروتز، آسیب به عصب، جذب استخوان و موارد دیگر می باشد که در بین آن ها جذب شدن و فرسایش استخوان نگران کننده ترین مضرات پروتز چانه است که به هرحال ممکن است رخ دهد. این عارضه به این دلیل به وجود می آید که چانه یک منطقه بسیار پرتحرک و پویا است و بطور مداوم در معرض حرکات لب و دهان قرار می گیرد.

عوارض و خطرات پروتز چانه

فرسایش استخوانی یکی از خطرناکترین عوارض پروتز چانه

فرسایش استخوانی عارضه ای است که می تواند به طور مکرر در روش های کاشت پروتز چانه رخ دهد با این حال، این مورد برای پروتز سیلیکونی گونه ها یا بینی اتفاق نمی افتد. فرسایش استخوان می تواند به دنبال پروتز چانه به این دلیل اتفاق بیفتد که این ناحیه فاقد عضلات گروهی است و از طرفی بسیار پر تحرک و پویا می باشد.

محل قرارگیری پروتز که در ناحیه عمیق زیر پوستی است خطر بروز عوارض پروتز چانه را به طور بالقوه افزایش می دهد. هنگامی که پروتز چانه در قسمت های عمیق پوست قرار گیرد فرسایش استخوانی قابل توجهی به وجود نخواهد آمد. اگر از پروتز هایی که جنس آنها نرم و لطیف است در قسمت های عمیق چانه استفاده شود احتمال فرسایش استخوان که یکی از بدترین عیب های پروتز چانه است کاهش می یابد زیرا امکان جابجایی پروتز در قسمت های عمیق تر کمتر است.

بنابراین نوع جنس پروتز و تکنیک جایگذاری آن در کاهش عارضه های پروتز چانه موثر است. یک مطالعه نشان داده که از بین ۱۵ نفر بیمار ۱۴ نفر دچار فرسایش استخوان به مقدار کمتر از ۲ میلیمتر شده‌اند. هر بیمار پاسخ متفاوتی به پروتز چانه نشان می دهد و بررسی اینکه کدام عامل می تواند بر فرسایش استخوان تاثیر بگذارد باید توسط جراح پلاستیک مورد بررسی قرار گیرد.

سایر عوارض پروتز چانه

به طور کلی عوارض پروتز چانه ممکن است پوست، بافت نرم و ماهیچه یا استخوان چانه را تحت تاثیر قرار دهد. عوارضی که بافت نرم و ماهیچه چانه را گرفتار می‌کند شامل هماتوم یا خونریزی زیر جلدی، بد جوش خوردن جای زخم و محل پروتز، به عقب برگشتن و یا انقباض لب پایینی، پارگی و کبودی جای زخم، اختلال در عملکرد ماهیچه های فک و سلولیت، ایجاد سوراخ در روی پوست، نکروز و فرورفتگی پوست می باشد. عوارض پروتز چانه که استخوان فک را ممکن است درگیر کند شامل آبسه دندان و یا استخوان فک و همچنین فرسایش استخوان می باشد. سایر پیامد های پروتز چانه شامل آسیب به اعصاب ناحیه چانه و نیز قرارگیری نامناسب پروتز است که از عوارض تکنیکال پروتز چانه می باشند.

روش های کاهش عوارض پروتز چانه

هر بیماری مناسب برای انجام پروتز چانه نیست بنابراین اولین قدم برای جلوگیری از عوارض پروتز چانه و کاهش نارضایتی بیماران، بررسی شرح حال پزشکی کامل بیمار به همراه معاینه فیزیکی می باشد تا بیمار مناسبی برای عمل پروتز چانه انتخاب شود. اگر ناهنجاری یا مانع مهمی برای عمل وجود داشته باشد، قبل از انجام جراحی زیبایی چانه باید به دقت فک بالا و پایین بیمار ارزیابی شود. بیمارانی که مشکلات دندانپزشکی و یا چانه کوچک دارند، جایگذاری پروتز چانه در فک پایین به تنهایی برای آنها کفایت می کند و نیاز به ایجاد تغییرات در سایر قسمتهای صورت نیست. هنگامی که بیمار به عنوان یک کاندید خوب پزشکی برای این عمل شناخته شد می توان اطمینان حاصل کرد که مخاطرات پروتز چانه کاهش خواهد یافت.

مانند هر عمل جراحی زیبایی، سیگار کشیدن خطران پروتز چانه را افزایش می دهد، بنابراین بیماران باید حداقل سه هفته قبل از عمل استفاده از محصولات نیکوتین دار را قطع کنند تا هرگونه تاثیر نامطلوب در بهبودی به حداقل برسد. داروهای ضد انعقادی مانند آسپرین، وارفارین و ویتامین E باید حداقل 10 روز قبل از عمل (با اجازه پزشک بیمار) قطع شود تا خطر ابتلا به هماتوم یکی از عوارض پروتز چانه است کاهش یابد.

مطالب مرتبط با پروتز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *