درمان افتادگی پوست و بهبود قابلیت ارتجاعی پوست

روند پیری غیر قابل گریز است و مرور زمان با افزایش سن قابلیت ارتجاعی پوست از بین می رود. کلاژن و الاستین پروتئین های طبیعی پوست هستند، که از بین رفتن و کمبود آنها باعث پیدایش افتادگی پوست، شلی و ایجاد چین و چروک در پوست می شود. خوشبختانه، ما به کمک پزشک متخصص پوست دکتر مهدیانی، عضو معتبر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی، روش هایی برای درمان افتادگی پوست برای شما قرار داده ایم.

درمان افتادگی پوست

درمان افتادگی پوست و بهبود قابلیت ارتجاعی پوست

علت افتادگی پوست

علاوه بر افزایش سن دلایل دیگری باعث ایجاد افتادگی و از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست می شوند مانند:

 • قرار گرفتن در معرض خورشید
 • بارداری های مکرر
 • استرس و فشار های عصبی
 • چاقی و کاهش وزن زیاد
 • تغذیه های نامناسب
 • رژیم های غذایی نامناسب
 • مصرف نکردن مایعات بخصوص آب
 • مصرف بیش از حد سیگار و مشروبات الکلی
 • استفاده نامناسب از محصولات شیمایی پوستی مانند کرم های تقلبی

عوامل موثر در قابلیت ارتجاعی پوست

کلاژن تاثیرگذار ترین ماده در جوانسازی پوست و حفظ قابلیت ارتجاعی پوست است. کلاژن به طور طبیعی در لایه های عمیق پوست بدن همه افراد تولید می شود.

در اثر عدم رعایت دستورات سلامتی پوست، تولید این ماده کم شده و باعث کاهش قابلیت ارتجاعی و در نتیجه افتادگی پوست می شود.

این ماده تنها در لایه میانی و عمیق پوست تولید می شود و به سطح پوست می رسد و از طریق روزنه های سطح پوست دریافت نمی شود.

برای پشگیری از افتادگی و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست صورت و بدنتان رعایت نکات زیر حائز اهمیت است.

قابلیت ارتجاعی پوست

کشف عامل افتادگی پوست

عواملی که باعث افتادگی و از بین رفتن خاصیت کشسانی پوست می شوند شامل عوامل ژنتیکی کاهش وزن زیاد در مدت کوتاه و انجام جراحی های مختلف یا حاملگی است. همچنین عدم تغذیه مناسب در از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست تاثیر گذار است.

 • ایجاد برخی عوارض جراحی های کاهش وزن مانند لیپوساکشن
 • عدم مصرف ویتامین، مواد معدنی و پروتئین ها
 • عدم مصرف مایعات ناکافی به بدن بخصوص آب

درمان افتادگی پوست

همانطور که گفته شد با پیشگیری از موارد بالا می توانید خاصیت ارتجاعی پوست خود را حفظ کنید. تا کنون روش های درمانی مختلفی پدید آمده اند که در بهبود خاصیت ارتجاعی پوست بسیار موثر واقع بوده اند. با استفاده از درمان های خانگی، ماسک های گیاهی، طب سنتی و مصرف مواد غدایی مختلف میتوان تا حدود کمی شلی و افتادگی پوست را درمان و یا پیشگیری کرد.

اما امروزه متخصصان زیبایی با اعمال جراحی پلاستیک و روش های مدرن جوانسازی پوست، شل شدگی، افتادگی و قابلیت ارتجاعی پوست را به سرعت درمان می کنند. در ادامه این روش های جراحی و غیرجراحی مانند لیفتینگ و هایفوتراپی را توضیح می دهیم.

قابلیت ارتجاعی پوست

روش جراحی با لیفت

بهبود قابلیت ارتجاعی پوست با جراحی های لیفت نیز امکان پذیر است. لیفتینگ نوعی جراحی زیبایی میباشد و برای جوانسازی پوست طراحی شده و افتادگی و چروک صورت را از بین می برد. جراحی لیفت با کشیدن پوست همراه است و در نتیجه با صافی و سفت شدن پوست همراه است.

جراحی های لیفت در اکثر نقاط بدن قابل انجام است مانند: لیفت بازو، لیفت ران، لیفت سینه، لیفت شکم و پهلو یا آبدومینوپلاستی، و انواع جراحی لیفت در صورت مانند پیشانی، ابرو، بینی،پلک، گونه و گردن

روش غیرجراحی با هایفوتراپی

هایفوتراپی روشی مدرن برای درمان افتادگی و بهبود قابلیت ارتجاعی پوست است. هایفوتراپی بدون نیاز به جراحی باعث ایجاد فرم مناسب در برخی نواحی از جمله صورت،گردن، چشم، بازوها وخط فک میشود. هایفو توسط امواج فراصوت به لایه های زیرین پوست دست می یابد.

هایفو چیست؟ هایفو امواج متمرکز شده ی فراصوت با شدت بالا است، هایفوتراپی علاوه بر این که روشی بدن درد وخونریزی است، از بهترین روش جوانسازی پوست صورت محسوب می شود. این عمل در ۱ جلسه ی ۱ ساعته انجام می شود.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ متدی برای حفظ و درمان قابلیت ارتجاعی پوست است. با میکرونیدلینگ میتوان دو عنصر کلاژن و الاستین که  ماده اصلی و مهم برای پوست هستند را تحریک و وادار به فعالیت نمود. میکرونیدلینگ برای چین و چروک های عمیق تاثیر کمی داشته صرفا لایه ای سطحی پوست را درمان می کند. و پیشنهاد پزشکان جراح پلاستیک استفاده از روش لیفت یا هایفوتراپی است